Logo
A A | Dla słabowidzących

Paweł Domański


PAWEŁ DOMAŃSKI

Rok przyznania tytułu HONOROWY OBYWATEL GMINY ŻABNO: 2013 

Nr aktu nadania: Uchwała Rady Miejskiej w Żabnie nr XXVII/374/13 z dnia 19 września 2013 r.


 

Laudacja – nadanie Honorowego Obywatelstwa Gminy Żabno Pawłowi Domańskiemu

 

Pan Paweł Domański urodził się 4 lipca 1950 r. w Bogatyni w powiecie zgorzeleckim. Jego rodzice odbywali tam pięcioletni przymusowy okres pracy jako nauczyciele na Ziemiach Zachodnich. W 1953 r. rodzina powróciła na stałe do Żabna. Naukę w Szkole Podstawowej w Żabnie Pan Paweł Domański rozpoczął w 1957 r.; ukończył ją w 1964 r. Następnie w latach 1964-1968 kształcił się w Liceum Ogólnokształcącym w Dąbrowie Tarnowskiej. Z wykształcenia jest nauczycielem. Po zdaniu matury podjął naukę w dwuletnim Studium Nauczycielskim w Tarnowie a następnie ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie na kierunku nauczycielskim (1982-1987).

Swoją aktywność zawodową związał z zawodem nauczyciela wychowania fizycznego. W 1970 r. podjął pracę w Zespole Szkół Zawodowych w Żabnie, a od 1971 r. zaczął pracować w Szkole Podstawowej w Żabnie. Po utworzeniu Publicznego Gimnazjum w 1999 r. podjął pracę w tej placówce i pracował w niej aż do roku 2007.

 

Pan Paweł Domański aktywnie uczestniczył w życiu społecznym i sportowym Gminy. W latach 1978-2000 był instruktorem piłki nożnej trampkarzy młodszych i starszych w LZS Żabno oraz w latach 1992-1993 trenerem drużyny seniorów piłki nożnej LZS w Żabnie (klasa okręgowa). Przy współpracy z ZHP organizował także obozy sportowo-wypoczynkowe dla trampkarzy.

Za pracę zawodową i sportową odznaczony został licznymi nagrodami: kilkakrotnie otrzymał nagrodę dyrektora szkoły, dwukrotnie (w 1976 oraz 1994 r.) nagrodę Kuratora Oświaty i Wychowania, a także w 1980 r. nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania.

Wśród odznaczeń na polu zawodowym znalazły się również Złota Odznaka Honorowa (1983 r.), Odznaka za Zasługi w Sporcie Szkolnym (1984 r.), Srebrna Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Tarnowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej” (1995 r.), Srebrna Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej” (1995 r.), Złoty Krzyż Zasługi (1998 r.), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2003 r.) oraz Złota Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Tarnowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej” (2004 r.).

 

Od 1990 r. Pan Paweł Domański zaczął interesować się przeszłością Żabna oraz zbierać materiały do późniejszych publikacji. Jest on autorem wielu artykułów w czasopismach „Nowe Powiśle Dąbrowskie” (1992 r.), „Kurier Dąbrowski” (1993-1996) oraz w „Nowej Gazecie Żabnieńskiej” (1996-1997). Jest także autorem dziewiętnastu pozycji książkowych o Żabnie, jego historii i kulturze. Wynikiem zbierania pamiątek dotyczących dawnych dziejów Żabna jest powstała w 2001 r. izba pamięci „Ostatnie takie galicyjskie” mieszcząca się w Publicznym Gimnazjum w Żabnie.

Za swoją działalność na rzecz zachowania pamięci o przeszłości Żabna i jego mieszkańcach był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Został odznaczony Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa (2007 r.), Złotą Odznaką „Za Zasługi dla Sportu” przyznaną przez Ministra Sportu (2011 r.); Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej przyznało mu Medal za promocję Powiśla Dąbrowskiego (2004 r.). Za swoje zasługi został także nagrodzony i otrzymał dyplom od Burmistrza Miasta i Gminy Żabno (2007 r.) oraz Starostwa Powiatowego w Tarnowie (2007 r.). Jest także laureatem Nagrody „Uskrzydlony 2011” przyznawanej przez Tarnowską Fundację Kultury.

 

W życiu prywatnym Pan Paweł Domański od 1972 r. jest mężem Stefanii – długoletniej nauczycielki języka polskiego i wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Żabnie, a później dyrektora Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żabnie. Jest ojcem dwóch synów – starszy Wojciech jest sędzią Sądu Okręgowego w Krakowie; razem z żoną Agnieszką są rodzicami Karola – ucznia I LO w Tarnowie. Młodszy syn – Maciej, nadkomisarz Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie, a prywatnie mąż Elżbiety oraz ojciec Gordany – uczennicy Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Żabnie.

Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Żabno Panu Pawłowi Domańskiemu to dla nas zaszczyt i ogromny honor. Mieszkańcy miasta a także i gminy są bardzo wdzięczni za wychowanie kolejnych pokoleń miłośników sportu, a zwłaszcza piłki nożnej; za spisanie najstarszych dziejów Żabna ale także spisywanie tego, co dzieje się dzisiaj, a jutro będzie już historią; za „Ostatnie takie galicyjskie” – stworzenie tej izby pamięci, dbanie o zbiory a także troskę o ich pomnażanie. W środowisku sportowym, kulturalnym oraz oświatowym Żabna cieszy się niekwestionowanym autorytetem.

/Burmistrz Żabna- Stanisław Kusior/

 

 

Gminny Program Rewitalizacji na lata 2023-2030 - KONSULTACJE
Biuletyn Informacji Publicznej
2024 Wybory Samorządowe
Strategia Rozwoju Gminy Żabno na lata 2021-2030
RFIL
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Maluch +
Nieruchomości na sprzedaż
Koncepcja obwodnicy Żabna
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Pomoc dla Ukrainy
Azbest
Galerie zdjęć
Video

 

WFOS
Mapa zagrożeń
GUS
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Kromka chleba
Internet gov
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.