Logo
A A | Dla słabowidzących

Ks. Zbigniew Podstawa


KS. ZDZISŁAW PODSTAWA

Rok przyznania tytułu HONOROWY OBYWATEL GMINY ŻABNO: 2007 

Nr aktu nadania: Uchwała Rady Miejskiej w Żabnie nr VIII/64/07 z dnia 2 lipca 2007 r.

 

Laudacja dla ks. Zdzisława Podstawy odczytana w dniu wręczenia tytułu Honorowego Obywatela Gminy Żabno:

Przypadł mi w udziale wielki zaszczyt i honor, a równocześnie przyjemność, przedstawienia Państwu sylwetki Księdza Prałata Zdzisława Podstawy, któremu Rada Miejska w Żabnie uchwałą podjętą w dniu 2 lipca bieżącego roku postanowiła przyznać tytuł Honorowego Obywatela Gminy Żabno.
Ks. Janusz Pasierb w wierszu pt. Dom pisał:

“ nie mówił że to będzie biuro parafialne
z kartotekami wedle cnót i zasług
klub dla zbawionych
z klimatyzacją i czytelnia biblii
nie obiecywał pałacu
z salą tronową błyszczącą łaskami
nie zapowiadał katedry
z wieczną adoracją

mówił o domu ojca
mówił że będziemy
mieszkać że to będzie
naprawdę dom”

Gdy człowiek patrzy w swoją przeszłość, nie zawsze wszystkie wątki wiążą mu się w sensowną całość, choć tego pragnie. Ale człowiek wierzący, spoglądając retrospektywnie na swoje życie odkrywa, że realizuje się w nim szczególny zamysł Boży. Tak też jest w przypadku Księdza Prałata Zdzisława Podstawy.

Oto Pan Historii przygotował Księdza Prałata, urodzonego 16 grudnia 1937 roku w Tuszowie Narodowym,
do niezwykłych funkcji i zadań poprzez dzieciństwo czasów wojny i okupacji spędzone w Tarnowie- grabówce, młodość, zaangażowanie w duszpasterstwo na terenie parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie, naukę
w Małym Seminarium i wreszcie studia filozoficzno- teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym
w Tarnowie. A wszystko po to, aby z rąk bpa Jerzego Ablewicza dnia 24 czerwca 1962 roku przyjąć święcenia kapłańskie. Mszę prymicyjną odprawił w swoim kościele na Grabówce w Tarnowie 1 lipca 1962 roku. Jako neoprezbiter pracował w parafii Tęgoborze. Tam katechizował, prowadził grupy lektorskie i scholę. Po 11-tu latach w tamtejszej parafii został przeniesiony do pracy w charakterze wikariusza
do rektoratu parafialnego w Tarnowie- Zbylitowskiej Górze. Tam katechizował w szkołach podstawowych i średnich, prowadził rekolekcje dla maturzystek, założył grupę kantorów śpiewających od ołtarza.
Z zamysłu Bożego Ksiądz Prałat Zdzisław Podstawa
w roku 1977 został mianowany wikariuszem w Żabnie,
a po śmierci ks. Kazimierza Jarosza decyzją biskupa Jerzego Ablewicza został najpierw administratorem parafii żabnieńskiej,
a później jej proboszczem. Funkcję tę objął 19 marca 1979 roku,
a instalacji dokonali ks. Stefan Dobrzański- proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie, a więc rodzinnej parafii ks. Podstawy oraz ks. Władysław Jakubiak, dziekan dekanatu dąbrowskiego.
W 1980 roku został mianowany wicedziekanem dekanatu dąbrowskiego, a od września 2001 r. dziekanem nowo utworzonego dekanatu żabnieńskiego. Pod koniec 2005 roku bp Wiktor Skworc mianował ks. Zdzisława Podstawę kanonikiem kapituły Kolegiackiej pw. Matki Bożej Różańcowej w Bochni.
Społeczności Żabna dał się poznać jako dobry gospodarz. Pierwszym jego dziełem była kontynuacja budowy domu katechetycznego, tak, by w grudniu 1980 roku dzieci mogły rozpocząć katechizację w normalnych warunkach. To dzięki staraniom Ks. Proboszcza przeprowadzono remont kościoła, odnowiono jego polichromię, poszerzono teren cmentarza i wyremontowano kaplicę cmentarną, ogrodzono kościół o plebanię. Zadbał też o remont organów, wymianę pokrycia dachu świątyni
i witraże zdobiące wnętrze. Z inicjatywy Ks. Podstawy rozpoczęto budowę nowej plebani, którą ukończono we wrześniu 1993 r.
Ks. Prałat jako żabnieński proboszcz prowadził szeroko zakrojoną pracę duszpasterską, to dzięki Jego trosce wzrosła liczba wiernych uczestniczących we Mszach Św., Nabożeństwach różańcowych i majowych, a także Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach. Wzrosła liczba rozdawanych Komunii Św. Ks. Podstawa to niestrudzony spowiednik, a jego konfesjonał był ciągle oblegany.
Zawsze służył radą i pomocą w rozwiązywaniu problemów społecznych. Otaczał opieką rodziny, a zwłaszcza
te, które znajdowały się w ciężkiej sytuacji materialnej, dla dzieci tych rodzin między innymi organizował oazy parafialne.
W bogatej historii parafii i kościoła żabnieńskiego ostatnie trzydzieści lat jej istnienia to niewątpliwie zasługa skromnego, cichego, niestrudzenie dbającego o sprawy duchowe i gospodarcze parafian- ks. Zdzisława Podstawy.
Niech mi będzie wolno dzisiaj, w tym wyjątkowo miłym i uroczystym momencie, wyrazić nasze podziękowanie za wszelkie dobro, jakim dotychczas obdarował nas Ksiądz Prałat przez trzydzieści lat posługi dla ziemi żabnieńskiej, za wszelkie inicjatywy i działania, podejmowane w celu umocnienia nas w wierze ojców i w wierności wobec Ojczyzny. Jednocześnie pragnę życzyć jak najserdeczniej, żeby ta działalność trwała jak najdłużej, by Bóg darzył Księdza Prałata hojnie potrzebnymi łaskami, zdrowiem i długim życiem.

/Burmistrz Żabna- Stanisław Kusior/

(WIĘCEJ O LAUREACIE: https://zabno.pl/pl/00576,ks._zbigniew_podstawa)

Gminny Program Rewitalizacji na lata 2023-2030 - KONSULTACJE
Biuletyn Informacji Publicznej
2024 Wybory Samorządowe
Strategia Rozwoju Gminy Żabno na lata 2021-2030
RFIL
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Maluch +
Nieruchomości na sprzedaż
Koncepcja obwodnicy Żabna
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Pomoc dla Ukrainy
Azbest
Galerie zdjęć
Video

 

WFOS
Mapa zagrożeń
GUS
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Kromka chleba
Internet gov
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.