Kultura i potencjał turystyczny:
Gmina Żabno jest regionem, w którym doskonale rozwija się współpraca kulturalna zarówno na bazie sołectw i miasta, jak i współpracy międzyregionalnej i zagranicznej. Zainteresowanie żywym folklorem, jak i folklorem scenicznym daje możliwość rozwoju lokalnej społeczności oraz wymiany kulturowej i prezentacji dorobku gminy. Od lat rozpoznawalnym na deskach scenicznych całej Polski, ale również i Niemiec, czy ostatnio USA, stał się Zespół Folklorystyczny „Otfinowianie”. Grupa, która utworzyła się w 1999 roku liczy obecnie ponad stu członków, którzy regularnie ćwiczą pod okiem instruktora tradycyjne tańce oraz pieśni regionu i Polski. W czasie swojej działalności stali się laureatami wielu przeglądów i festiwali, głównie dzięki zgodności przedstawianych obrzędów z ludową tradycja oraz specyfiką prezentowanych regionów, wyrażoną w tańcu, śpiewie i doborze stroju. O Zespole Folklorystycznym „Otfinowianie” zwykło się mówić, że jest to zespół, który łączy pokolenia, bo na deskach scenicznych obejrzeć możemy zarówno występy najmłodszych, popisy grup młodzieży oraz śpiewy dorosłych. Potencjał „Otfinowian” wyraża się również w ich repertuarze, w którym znajdują się m.in. tańce krakowskie, lubelskie, rzeszowskie, żywieckie, sądeckie, a także narodowe. Zespół koncertuje kilka razy do roku w gminie Żabno, podczas „Dożynek Gminnych”, czy „Święcie Ziemniaka” organizowanym rokrocznie w Otfinowie po zakończeniu wykopek.
Folklor, ale również duch sceniczny podtrzymywany jest w Niecieczy. Tutaj bowiem działa Kapela Folklorystyczna i Amatorski Zespół Teatralny „Niecieczanie”. Mający niemal stuletnią tradycję teatr w swoim repertuarze prezentuje zarówno klasyczne dzieła literatury polskiej, jak i przenosi kulturę tradycyjną na scenę.
Gmina posiada dogodne warunki do aktywnego wypoczynku: m.in. przebiegają tu szlaki turystyczne:
Żółty: Żabno – Dąbrowa Tarnowska – Radgoszcz – Szczucin (w sumie 35 km)
Niebieski: Żabno – Dąbrowa Tarnowska – Zalipie – Gręboszów – Ujście Jezuickie (w sumie 39 km). Na tym szlaku na uwagę zasługuje „malowana wieś” Zalipie, która słynie z przyozdabiania kolorowymi wzorami kwiatowymi domów i budynków gospodarczych (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz). Spotkać tam można także barwnie malowane stajnie, studnie, piwnice. Można zobaczyć kolorowy kurnik, gołębnik, a i niejeden pies mieszka w budzie malowanej w kwiatki. Godnym odwiedzenia jest także Gręboszów tj. wieś związana z mjr. Henrykiem Sucharskim – znanym dowódcą kierującym obroną Westerplatte podczas II wojny światowej.
Na terenie gminy są również wyznaczone ścieżki rowerowe, które przebiegają wzdłuż i wszerz gminy, są więc doskonałymi trasami do aktywnego wypoczynku na rowerze, a jednocześnie umożliwiają poznanie najbardziej urokliwych zakątków gminy Żabno.
Idealną atmosferę i miejsce do cichego, ale i aktywnego wypoczynku na łonie przyrody stwarza rzeka Dunajec. Jest ona wspaniałym miejscem relaksu i rekreacji dostrzeganym jest nie tylko przez całe rodziny, które przybywają nad nią na biwaki, pikniki, ale również przez wędkarzy.
Na terenie gminy działają gospodarstwa agroturystyczne: w Żabnie, Sieradzy i w Gorzycach. Każde z gospodarstw ma do dyspozycji kilkuosobowe pokoje, łazienki i kuchnie. Ponadto proponują dodatkowe atrakcje dla turystów, takie jak: przejażdżki w siodle, wycieczki rowerowe, czy wieczorki przy grillu. W miejscowości Odporyszów działa pensjonat, a w mieście Żabnie – hotel, w których można odpocząć po męczącej podróży, zjeść coś pysznego i pozwiedzać pobliską okolicę.