Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności

W niedzielę w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Odporyszowie zainaugurowano gminne obchody 160 rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

22 stycznia 1863 roku wybuchło powstanie styczniowe skierowane przeciwko zaborcy. Wielu mieszkańców terenu gminy Żabno wspierało czynnie ten zryw niepodległościowy, o czym wspomniał ks. Łukasz Bochenek, którego kazanie w minioną niedzielę wysłuchali zebrani na mszy w odporyszowskim kościele. To tutaj 22 stycznia 2023 r. zainaugurowano gminne obchody 160 rocznicy powstania styczniowego. Obchody te samorząd gminy Żabno pragnie upamiętniać różnymi wydarzeniami przez cały, najbliższy rok. W tym celu założony został komitet obchodów przygotowujący wystawę, konkursy, koncert, promocję wydania książki o powstańcach, czy też przyjazd grupy rekonstrukcyjnej. Te wszystkie działania odbywać się będą w różnych miejscowościach gminy, tak aby włączyć w nie jak najszerszą grupę mieszkańców. Klamrą wydarzeń ma być otwarcie szlaku historycznego poświęconego postaciom powstańców.

Obok kazania przedstawiającego historię powstańców ziemi żabnieńskiej również ks. Janusz Oćwieja zaprezentował plany dotyczące postaci ks. Stanisława Morgensterna, zasłużonego dla Odporyszowa księdza, który wspierał walczących w zrywie niepodległościowym. Planowane jest uhonorowanie jego postaci nadaniem imienia alei wiodącej do placu sanktuaryjnego, a także postawienia pomnika z jego wizerunkiem.

We mszy świętej udział wzięli przedstawiciele żabnieńskiego samorządu wraz z burmistrzem Żabna Martą Herduś i Przewodniczącym Rady Miejskiej w Żabnie Andrzejem Głodem. O patriotyczne i historyczne akcenty podczas nabożeństwa zadbały dzieci i młodzież z odporyszowskiej Szkoły Podstawowej. W tym dniu rozdano również pierwsze cztery karty pocztowe z wizerunkami powstańców, których autorem jest Mieczysław Czosnyka. Karty te będą tworzyć serię dokumentującą wszystkie znane postaci z terenu gminy, które zaakcentowały swoje działania podczas wydarzeń powstania. Będą rozdawane podczas kolejnych wydarzeń związanych z rocznicowymi obchodami.

 

#GminaŻabno
#PowstanieStyczniowe
#160RocznicaPowstaniaStyczniowego

  
Liczba odsłon: 578
Autor:
« powrót
Archiwum:
Gminny Program Rewitalizacji na lata 2023-2030 - KONSULTACJE
Biuletyn Informacji Publicznej
2024 Wybory Samorządowe
Strategia Rozwoju Gminy Żabno na lata 2021-2030
RFIL
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Maluch +
Nieruchomości na sprzedaż
Koncepcja obwodnicy Żabna
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Pomoc dla Ukrainy
Azbest
Galerie zdjęć
Video

 

WFOS
Mapa zagrożeń
GUS
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

Portal informacji o nieruchomościach
RODO
Facebook_logo
Kromka chleba
Internet gov
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.